Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Planowanie » Jak zaplanować swój miesiąc?

Jak zaplanować swój miesiąc?

Jeśli na co dzień umykają Ci rocznice, ważne daty i deadlajny w pracy, a do tego nie wiesz jak się zorganizować, żeby zdążyć ze wszystkim na czas, to zacznij od planowania swojego miesiąca. Dlaczego miesiąc? To wystarczająco długi okres, żeby rozłożyć zadania w czasie, ale i na tyle krótki, że nie przytłoczy Cię ilość zadań do odhaczenia. A jak się za to zabrać? Przede wszystkim potrzebujesz kalendarza (fizycznego lub online) z widokiem miesięcznym i najlepiej z większą ilością miejsca do zapisków. Polecam biuwary A3, które możesz mieć na swoim biurku czy powieszone przed sobą, które w łatwy i szybki sposób pozwolą Ci się rozeznać w tym co masz do zrobienia i kiedy.

Korzyści z planowania - dlaczego warto to robić?

A więc jak zaplanować swój miesiąc pracy? Podzieliłam proces na 6 kroków.

#1 Ważne daty i wydarzenia

Jeśli masz już przed sobą duży kalendarz to zaznacz w nim wszystkie daty, które są dla Ciebie ważne:

  • Święta i dni wolne, długie weekendy powiązane ze świętami
  • Prywatne: urodziny, rocznice, śluby, imieniny, chrzty, komunie
  • Zawodowe: ważne deadlajny projektów spotkania z klientem, prezentacje

W zależności od tego jak wygląda Twój biznes zastanów się czy „rzeczywiste” deadlajny zawodowych zadań nie są wcześniej, tzn. czy np. projekt musisz dokończyć do środy, a poniedziałek czy wtorek to dni wolne od pracy, więc nie będziesz mieć możliwości skonsultować nic czy otrzymać informacji, których możesz potrzebować. A może musisz przygotować jakiś dłuższy, bardziej wymagający raport jeszcze przed dniem spotkania? Jeśli rzeczywisty deadlajn jest inny, zaznacz go w kalendarzu najlepiej kolorem, żeby był dobrze widoczny.

#2 Podziel zadania

Kolejny krok to podział zadań na te które są stałe i powtarzalne i na te, które są jednorazowe.

To pozwoli Ci odpowiednio rozplanować sobie nie tylko miesiąc, ale też tygodnie i dni. Jeśli częścią Twojej pracy jest odpowiadanie na maile wyznacz na to konkretną godzinę każdego dnia.

#3 Wyznaczanie celów

Jakie 3 rzeczy, które zrobisz w tym miesiącu sprawią, że przy podsumowaniu miesiąca stwierdzisz, że to był produktywny miesiąc? Wyznacz 3 główne zadania – w ciągu 30 dni jesteś w stanie zajać się tymi obszarami, a jednocześnie nie będziesz przytłoczona nadmiarem rzeczy do wykonania. Te 3 cele pozwolą Ci też zrobić podsumowanie miesiąca i czuć dumę z tego, że zrobiłaś dobrą robotę.

#4 Wyznacz priorytety

Które z zadań najbardziej przybliżą Cię do celu? Tutaj znajdziesz informacje o wyznaczaniu celów. Jeśli Twoim celem jest zarobienie X na koniec miesiąca to, to co przybliży Cię do tego celu to będzie zakończenie projektu, za który otrzymasz zapłatę czy codzienne dodawanie stories na Instagramie? Jeśli masz już swój cel to rozpisz sobie kroki milowe, które doprowadzą do niego i wpisz je w kalendarz. Od nich zaczynaj swoje dni.

#5 Realność terminów

Przemyśl swoje zapiski, czy np. wszystkie kroki milowe zajmą tyle samo czasu? Czy może, na któryś przeznaczyłaś go za mało biorąc pod uwagę także Twoje prywatne zobowiązania? Czy masz możliwość przyjąć dodatkowych klientów? Czy jest coś co możesz oddelegować?

Teraz wiesz już jak planować miesiąc, by wyciągnąć z niego jak najwięcej. Do dzieła!