Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Produktywność » Czym jest produktywność i dlaczego jej potrzebujesz?

Czym jest produktywność i dlaczego jej potrzebujesz?

Czy masz tak, że kończysz dzień pracy i masz poczucie, że nic nie zrobiłaś i nie wiesz jakim cudem czas tak szybko upłynął? To zazwyczaj dni, gdy masz do wykonania „bieżączkę” i dużo małych zadań, które może i są pilne, ale nie zawsze sprawiają, że w swojej pracy idziesz dalej.

I tutaj wchodzi cała na biało produktywność. Nie mówię, że zadania, które musza być zrobione na bieżąco są nieproduktywne, ale, że jeśli są robione machinalnie bez namysłu to często prowadzą do zniechęcenia, bo przecież „nic nie zrobiłaś”. W takie dni nie dajesz sobie poczuć, że przecież odpoczynek, odpisanie na maila, próba ulepszenia procesu, rozmyślanie nad projektem to też przecież praca.

Czym jest produktywność?

Produktywność to stosunek ilości wytworzonych zasobów do włożonego wysiłku w danym okresie. Innymi słowy jeśli masz X rzeczy do zrobienia, to ile z nich udało Ci się zrobić w określonym czasie. A to oznacza, że jeśli chcesz być bardziej produktywna to zależy Ci na tym, żeby więcej zadań było wykonanych w krótszym czasie.

Dlaczego potrzebujesz produktywności?

#1 Więcej czasu

A po co Ci więcej czasu? To zależy już od Ciebie. Niezależnie, od tego czy zechcesz przeznaczyć go na większą ilość wykonanej pracy czy obsłużonych klientów czy po prostu na spędzenie czasu z rodziną czy podróżowanie. Produktywniej pracujesz = nie spędzasz dupogodzin, które nic do Twojego życia nie wnoszą.

#2 Więcej pieniędzy

Więcej wykonanych projektów w krótszym czasie to więcej pieniędzy. Po prostu. A jeśli coś co inni wykonują przez cały dzień Ty wykonasz w 2 godziny to masz pewność, że znajdziesz klientów, którzy to docenią i będą chętni za Twoje usługi zapłacić.

#3 Więcej wolności

Pracujesz we własnej firmie i to od Ciebie zależy ile zarobisz, gdzie będziesz pracować i w jaki sposób. Dlaczego więc nie pracować np. 2-3 godzin dziennie i nadal mieć czas na życie tak, jak chcesz? Dla mnie produktywność to wolność, bo mam większe pole do działania i robienia tego, na co mam ochotę.

#4 Lepsze wyniki

Jesteś produktywna = masz po prostu lepsze wyniki, szybciej je osiągasz i skupiasz się tylko na tym, co rzeczywiście daje Ci efekty. Czy to zakończeni e projektu czy pozyskiwanie klienta. Dzięki produktywności wiesz, jak to robić nie tylko szybko, ale i sprawnie.

#5 Docenienie

Siebie samej, ale i Ciebie przez klienta. Nawet nie wiesz jak terminowość jest ważna i jak wielu freelancerów nie wykonuje solidnie i na czas obiecanej pracy. Sama spotkałam się z tym kilkanaście razy. Terminowość to Twoja przewaga konkurencyjna, a porządnie wykonana robota to kolejna zaleta. Może to tylko dodatek, ale któż z nas nie lubi być docenionym?

A dla Ciebie, co jest największą zaletą produktywności?